SG73S2BTTD162J
DigiKey Part Number
2019-SG73S2BTTD162JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73S2BTTD162J
Description
RES 1.6K OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
1.6 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SG73S2BTTD162J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)