SG73S1ETTP472J
DigiKey Part Number
2019-SG73S1ETTP472JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73S1ETTP472JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73S1ETTP472JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73S1ETTP472J
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/8W 0402
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SG73S1ETTP472J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)