SG73S1ETTP3R60F
DigiKey Part Number
2019-SG73S1ETTP3R60FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73S1ETTP3R60FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73S1ETTP3R60FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73S1ETTP3R60F
Description
RES 3.6 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SG73S1ETTP3R60F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)