SG73P2E1RTTD2R2J
DigiKey Part Number
2019-SG73P2E1RTTD2R2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P2E1RTTD2R2J
Description
RES 2.2 OHM 5% 1W 1210
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)