SG73P2BTTD1502F
DigiKey Part Number
2019-SG73P2BTTD1502FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P2BTTD1502FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P2BTTD1502FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P2BTTD1502F
Description
RES 15K OHM 1% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SG73P2BTTD1502F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)