SG73P1ETTP2053F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
205 kOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SG73P1ETTP2053F
DigiKey Part Number
2019-SG73P1ETTP2053FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P1ETTP2053F
Description
RES 205K OHM 1% 1/5W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
SG73P1ETTP2053F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)