SG73G2ATTD2263C
DigiKey Part Number
2019-SG73G2ATTD2263CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73G2ATTD2263C
Description
RES 226K OHM 0.25% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
226 kOhms ±0.25% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)