RN731ETTP8201B50 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
8.2 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thin Film
RN731ETTP8201B50
DigiKey Part Number
2019-RN731ETTP8201B50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN731ETTP8201B50
Description
RES 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RN731ETTP8201B50 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)