RN731ETTP5300D25 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
530 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thin Film
RN731ETTP5300D25
DigiKey Part Number
2019-RN731ETTP5300D25TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN731ETTP5300D25
Description
RES 530 OHM 0.5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN731ETTP5300D25 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)