RN731ETTP1003D50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 63.864
Datasheet
100 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thin Film
RN731ETTP1003D50
DigiKey Part Number
2019-RN731ETTP1003D50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN731ETTP1003D50
Description
RES 100K OHM 0.5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN731ETTP1003D50 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)