RK73H2BTTD3010F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2BTTD3010FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2BTTD3010FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2BTTD3010FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2BTTD3010F
Description
RES 301 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
301 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H2BTTD3010F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)