RK73H2ATTD5R90F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2ATTD5R90FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2ATTD5R90FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2ATTD5R90FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2ATTD5R90F
Description
RES 5.9 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
5.9 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H2ATTD5R90F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)