RK73H2ARTTD12R1F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2ARTTD12R1FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2ARTTD12R1F
Description
RES 12.1 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
12.1 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H2ARTTD12R1F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)