RK73H2ARTTD1270D
DigiKey Part Number
2019-RK73H2ARTTD1270DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2ARTTD1270D
Description
RES 127 OHM 0.5% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
127 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H2ARTTD1270D Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)