RK73H1JTTD52R3F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JTTD52R3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JTTD52R3FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JTTD52R3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JTTD52R3F
Description
RES 52.3 OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
52.3 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1JTTD52R3F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)