RK73H1HTTCM4991F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1HTTCM4991FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1HTTCM4991FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1HTTCM4991FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1HTTCM4991F
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.99 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)