RK73H1HTTC71R5F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1HTTC71R5FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1HTTC71R5FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1HTTC71R5FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1HTTC71R5F
Description
RES 71.5 OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
71.5 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H1HTTC71R5F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)