RK73H1HTTC1600F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1HTTC1600FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1HTTC1600FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1HTTC1600FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1HTTC1600F
Description
RES 160 OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
160 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1HTTC1600F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)