RK73H1ERTTP2054F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1ERTTP2054FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1ERTTP2054F
Description
RES 2.05M OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.05 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1ERTTP2054F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)