RK73G2ARTTD8061F
DigiKey Part Number
2019-RK73G2ARTTD8061FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73G2ARTTD8061FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73G2ARTTD8061FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73G2ARTTD8061F
Description
RES 8.06K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.06 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)