RK73G1ETTP1003C
DigiKey Part Number
2019-RK73G1ETTP1003CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73G1ETTP1003CCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73G1ETTP1003CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73G1ETTP1003C
Description
RES 100K OHM 0.25% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.25% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73G1ETTP1003C Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)