RK73B3ATTE752G
DigiKey Part Number
2019-RK73B3ATTE752GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B3ATTE752GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B3ATTE752GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B3ATTE752G
Description
RES 7.5K OHM 2% 1W 2512
Detailed Description
7.5 kOhms ±2% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73B3ATTE752G Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)