RK73B2ARTTD245G
DigiKey Part Number
2019-RK73B2ARTTD245GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B2ARTTD245GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B2ARTTD245GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B2ARTTD245G
Description
RES 2.4 MOHM 2% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 MOhms ±2% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73B2ARTTD245G Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)