RK73B1JRTTD910G
DigiKey Part Number
2019-RK73B1JRTTD910GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B1JRTTD910GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B1JRTTD910GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B1JRTTD910G
Description
RES 91 OHM 2% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
91 Ohms ±2% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73B1JRTTD910G Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)