RK73B1HRTTC392J | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2019-RK73B1HRTTC392JTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RK73B1HRTTC392J |
Description | RES 3.9K OHM 5% 1/20W 0201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.9 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RK73B1HRTTC392J Models |
Category | Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Part Status Not For New Designs | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm) |