RK73B1HRTTC153J
DigiKey Part Number
2019-RK73B1HRTTC153JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B1HRTTC153J
Description
RES 15K OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73B1HRTTC153J Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)