Image for RK1/4DC4704F is not available
RK1/4DC4704F
DigiKey Part Number
2019-RK1/4DC4704F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK1/4DC4704F
Description
RES 4.7M OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)