PCF1/2C104K
DigiKey Part Number
2019-PCF1/2C104K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1/2C104K
Description
LEADED RESISTOR CERAMIC ANTI PUL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±10% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety, Non-Inductive, Pulse Withstanding Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
-900/ -2000ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)