MOS3CT631R102J
DigiKey Part Number
2019-MOS3CT631R102JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MOS3CT631R102JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOS3CT631R102J
Description
RES 1K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.610" L (6.00mm x 15.50mm)