MOS2CT52R1001F
DigiKey Part Number
2019-MOS2CT52R1001FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOS2CT52R1001F
Description
REDUCED SIZE LEADED RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)