MOS1/2CT52R90R9F
DigiKey Part Number
2019-MOS1/2CT52R90R9FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOS1/2CT52R90R9F
Description
REDUCED SIZE LEADED RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90.9 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.244" L (2.50mm x 6.20mm)