MFS1/4DCT52R1500F
DigiKey Part Number
2019-MFS1/4DCT52R1500FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MFS1/4DCT52R1500FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFS1/4DCT52R1500F
Description
RES 150 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)