MFS1/2DCT52R2702F
DigiKey Part Number
2019-MFS1/2DCT52R2702FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MFS1/2DCT52R2702FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFS1/2DCT52R2702F
Description
RES 27K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
27 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)