MF1/4DC1601F
DigiKey Part Number
2019-MF1/4DC1601F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/4DC1601F
Description
RES 1.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF1/4DC1601F Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)