MF1/2DCT52R1800F
DigiKey Part Number
2019-MF1/2DCT52R1800FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MF1/2DCT52R1800FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/2DCT52R1800F
Description
RES 180 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)