MF1/2CCT52R1001F
DigiKey Part Number
2019-MF1/2CCT52R1001FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MF1/2CCT52R1001FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/2CCT52R1001F
Description
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)