HV732HTTE7505F
DigiKey Part Number
2019-HV732HTTE7505FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV732HTTE7505F
Description
RES 75M OHM 1% 1/2W 2010
Detailed Description
75 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HV732HTTE7505F Models
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)