HV732HTTE365G
DigiKey Part Number
2019-HV732HTTE365GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV732HTTE365G
Description
RES 3.6M OHM 2% 1/2W 2010
Detailed Description
3.6 MOhms ±2% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
HV732HTTE365G Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)