HV732ATTD1583D
DigiKey Part Number
2019-HV732ATTD1583DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV732ATTD1583D
Description
RES 158K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
158 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
HV732ATTD1583D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)