HPC4C124K
DigiKey Part Number
2019-HPC4C124K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPC4C124K
Description
LEADED RESISTOR CERAMIC ANTI PUL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 kOhms ±10% 4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
-900/ -2000ppm/°C
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.315" Dia x 1.496" L (8.00mm x 38.00mm)