HPC1C222K
DigiKey Part Number
2019-HPC1C222K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPC1C222K
Description
LEADED RESISTOR CERAMIC ANTI PUL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±10% 1W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
-900/ -1900ppm/°C
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.170" Dia x 0.630" L (4.32mm x 16.00mm)