HPC1/2C184K
DigiKey Part Number
2019-HPC1/2C184K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPC1/2C184K
Detailed Description
180 kOhms ±10% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding Ceramic
Temperature Coefficient
-900/ -2000ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)