CFS1/2CT52R102J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 707
Datasheet
1 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
CFS1/2CT52R102J
DigiKey Part Number
2019-CFS1/2CT52R102JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS1/2CT52R102J
Description
RES 1K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.112" Dia x 0.248" L (2.85mm x 6.30mm)