CFS1/2CT26A511J
DigiKey Part Number
2019-CFS1/2CT26A511JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-CFS1/2CT26A511JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS1/2CT26A511J
Description
RES 510 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.112" Dia x 0.248" L (2.85mm x 6.30mm)