CF1/4CT52R165J
DigiKey Part Number
2019-CF1/4CT52R165JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-CF1/4CT52R165JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/4CT52R165J
Description
RES 1.6M OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1.6 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Temperature Coefficient
0/ -1300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)