CF1/4C182J
DigiKey Part Number
2019-CF1/4C182J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/4C182J
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1.8 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)