CF1/4C105J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 1.570
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 36.464
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
1 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
CF1/4C105J
DigiKey Part Number
2019-CF1/4C105J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/4C105J
Description
RES 1M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)