CF1/2CT52R472J
DigiKey Part Number
2019-CF1/2CT52R472JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-CF1/2CT52R472JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/2CT52R472J
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.335" L (3.00mm x 8.50mm)