CF1/2C271J
DigiKey Part Number
2019-CF1/2C271J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/2C271J
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.335" L (3.00mm x 8.50mm)