CCF1N15TTE
DigiKey Part Number
2019-CCF1N15TTETR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-CCF1N15TTECT-ND - Cut Tape (CT)
2019-CCF1N15TTEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCF1N15TTE
Description
FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 65 V 65 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Medium Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
125.5
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cUL, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.098" W x 0.098" H (6.00mm x 2.50mm x 2.50mm)
Voltage Rating - AC
65 V
DC Cold Resistance
0.0035 Ohms